logo

JAK ZBUDOWAĆ / ZROBIĆ SZAŁAS / SCHRONIENIE Z GAŁĘZI I LIŚCI | PORADNIK KROK PO KORKU


DOWIEDZ SIĘ JAK ZROBIĆ PROSTY SZAŁAS W LESIE Z GAŁĘZI I LIŚCI – ZWIĘKSZ SWOJE SZANSĘ NA PRZETRWANIE!

 

Dlaczego warto nabyć tak prymitywne umiejętności przetrwania jak umiejętność zbudowania szałasu?

Przede wszystkim dlatego, że bardzo satysfakcjonujące jest umiejętne radzenie sobie w środowisku naturalnym z dala od cywilizacji, a i również może okazać się konieczne posiadanie takiej umiejętności w razie, gdy np. namiot został porwany przez wichurę i pozostało nam w około tylko to, co daje natura.

Jeśli wybierasz się na prawdziwy survival, obóz przetrwania, to znajomość zrobienia dobrego schronienia jest priorytetem każdego obozowicza!

W tym mini poradniku zajmę się budową prostego schronienia w postaci szałasu, który zapewni przyzwoite schronienie przed zwierzętami, owadami i oczywiście przed złymi warunkami pogodowymi.

Czytając kolejne kroki posiłkuj się także zdjęciami, które pomogą Ci pojąć tą i tak niezbyt trudną umiejętność budowania szałasu…

 

ROBIMY SZAŁAS!

Krok 1: Lokalizacja
Znajdź obszar z dużą ilością leżących na ziemi liści, gałęzi i patyków. Zwróć uwagę, aby teren nie był podmokły oraz spójrz w górę czy nie zwisają suche gałęzie nad Twoją głową, które mogły by spaść podczas wietrznej pogody. Obadaj czy w ziemi nie ma nor, mrowiska jak i innych gniazd. Dokładnie oglądnij miejsce na którym zostanie postawiony szałas – bezpieczeństwo to podstawa!

Krok 2: Przygotowanie podłoża
Usuń z wytyczonego miejsca na szałas wszelkie liście, gałęzie, owady i inne stworzenia. W późniejszym etapie dasz tam świeże liście, ale teraz trzeba przygotować podłoże pod szkielet szałasu aby stabilnie stał oraz żeby ziemia przeschła.

 

Krok 3: Przygotowanie gałęzi na szkielet szałasu
Znajdź grubsze kawałki gałęzi różnej długości o średnicy tak od 4 do 10 cm. Przygotuj sobie większą ilość żeby było z czego dobierać. Ważne, aby gałęzie nie były spróchniałe i by były możliwie jak najbardziej proste. Cała konstrukcja schronienia będzie opierała się na tych gałęziach.

 

Krok 4: Fundament z ziemi
Przygotuj ziemię z której zrobisz niewielki kopiec, na który zostanie położony grzbiet (patrz krok 6) rusztowania i posłuży jako fundament dla szałasu.

 

Krok 5: Przymocowanie ramy
Zwiąż dwie gałęzie ze sobą na wzór litery A. Dwa końce gałęzi od punktu skrzyżowania mają wystawać tak mniej więcej na 20-30 cm (patrz zdjęcie). Jeśli nie masz sznurka, to do jego wykonania posłuży Ci roślinność np. wierzba, wiąz, lipa a także pokrzywa i inna wijąca się roślinność. Nie będę zagłębiał się tutaj jak wykonać sznurek, linę. Pokrótce dodam tylko, że należy pozbyć się liści z gałązek tej wierzby, wiązu czy pokrzywy i dwie lub trzy gałązki skręcamy ze sobą. Tym sposobem lina będzie wytrzymalsza.

JAK ZBUDOWAĆ SZAŁAS - KROK PO KROKU
JAK ZBUDOWAĆ SZAŁAS – KROK PO KROKU

 

Krok 6: Grzbiet
Teraz wystarczy, że położysz jedno końcówkę gałęzi na wcześniej związaną ramę w kształcie litery A, a drugi koniec dasz na szczycie kopca z ziemi (patrz krok 4 i zdjęcie). Kopiec jest fundamentem dla ramy szałasu.

 

Krok 7: Budowa ścian
Ułóż w szerz całej ramy gałęzie grubości mniej więcej nadgarstka. Staraj się aby były jak najbliżej siebie oraz by nie wystawały więcej jak 10 cm ponad grzbiet.

 

Krok 8: Ścielenie wnętrza szałasu
Wczołgaj się do środka schronu i rozłóż równomiernie na podłożu suchą ziemię mniej więcej na 1cm – 2cm grubości. Teraz na samych bokach gdzie łączą się gałęzie z ziemią wciśnij ziemię, która zablokuje ewentualny wiatr i zablokuje wejście nieproszonym gościom jak chrząszcze i inne owady.

 

Krok 9: Uszczelnianie szałasu
Dodaj duże ilości małych gałązek oraz liści na zewnętrzną część schronu. Warstwa ochronna powinna mieć grubość od 5 cm w górę. Optymalnie jet to 10 cm. W zależności jaka panuje temperatura na zewnątrz, to im zimniej, tym grubsza warstwa.

 

Krok 10: Tunel (wejście) do szałasu
Tunel pozwoli zminimalizować nieszczelność schronu dzięki mniejszemu wejściu do środka. Do tego potrzebne będą gałęzie mniej więcej takie, z której zostały wykonane ściany konstrukcji, oraz do uszczelnienia oczywiście liście. Jeśli wcześniejsze 9 kroków już zrealizowałeś/aś, to zrobienie wejścia będzie już tylko formalnością. Na powyższym zdjęciu widać jak to ma wyglądać.

 

W przyszłości pojawi się także poradnik w formie filmu, na którym krok po kroku przedstawię jak zbudować szałas, ale trochę inny jak tutaj przedstawiony. Większy i trochę bardziej skomplikowany, taki na prawdziwy survival! Ten tutaj omówiony szałas przydaje się gdy jesteśmy zmuszeni szybko zbudować schronienie np. podczas zbliżającej się burzy.


UMKNĘŁO COŚ MOJEJ UWADZE?
ZNASZ LEPSZY SPOSÓB NA ZROBIENIE SZAŁASU?
NAPISZ W KOMENTARZU

Autorem treści jest MCH


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

14 odpowiedzi na “JAK ZBUDOWAĆ SZAŁAS / SCHRONIENIE Z GAŁĘZI I LIŚCI | PORADNIK KROK PO KORKU

 • 28 grudnia 2017

  Świetna instrukcja z pewnością jak tylko wiosna przyjdzie to biorę się za robienie szałasu!

  Odpowiedz
 • 1 sierpnia 2017

  właśnie takiego poradnika do zbudowania szałasu szukałem krok po kroku dzięki !!! to będzie mój pierwszy szałas jaki zbudowałem w życiu .mam 16 lat 🙂

  Odpowiedz
 • 6 maja 2017

  No to teraz czekam na poradnik Jak zbudować szałas bez narzędzi z dziećmi krok po kroku,myślę że wielu osobom taki samouczek by się przydał bo wielu ludzi jeździ do lasów prawie bez niczego a spać gdzieś w czymś trzeba to taki schron z gałęzi to chyba najlepszy sposób na bezpieczne nocowanie w lesie.

  Odpowiedz
  • 8 czerwca 2017

   zamiast czekać to rusz głową i sam pomyśl jak zrobić szałas z patyków i gałęzi bo chyba masz na myśli najpopularniejsze szałasy a nie jakiś szałas z wikliny czy z bali bo to już raczej szałas do ogrodu a z bali to do mieszkania ,włącz myślenie zbuduj sam bo najlepiej się uczyć na błędach i później napiszesz poradnik jak sie robi szałas dla innych szukających haha

   Odpowiedz
 • 9 marca 2017

  Szukam dobrych porad jak zbudować szałas na kolonii jestem laikiem w tych sprawach i nawet ten tutaj poradnik krok po kroku to trochę dla mnie zbyt skomplikowany ja laik totalny 🙂 Ludzie często budują szałasy na koloniach to i ja bym chciał zbudować na kolonii szałas nawet taki prosty ale żeby chronił przed chociaż małym deszczem do spania też mógłby się nadawać 🙂

  Odpowiedz
 • 18 stycznia 2017

  Na mojej stronie jest dobry poradnik jak zrobić szałas z gałęzi w lesie zapraszam ,tam też piszę o survivalu i o budowaniu różnego rodzaju szałasów z gałęzi ale też z sztucznych materiałów i samej ziemi 🙂

  Odpowiedz
 • 28 listopada 2016

  Mam do sprzedania szałas drewniany 8 osobowy jest solidny a przede wszystkim jest to szałas przenośny to dla tych co nie wiedzą jak zbudować szałas albo się ie chce , jest to oczywiście drewniany szałas o wymiarach 4 metry na 2 metry ,dach z trzciny cena to 4500 zł. Cena wydaje mi się atrakcyjna w porównaniu do cen jakie są w sklepach a ja wykonuje szałasy jak i małe domki ogrodowe solidnie .Jak będzie ktoś zainteresowany to podam kontakt. Jestem z Krakowa i do 30 km dowóz gratis w Krakowie taniej nie znajdziecie .:)

  Odpowiedz
 • 5 lipca 2016

  Poradnik dla początkujących i na pewno dla kogoś te porady się okażą pomocne a ja szukam jak zbudować szałas dla dzieci też tak krok po kroku bo pewne różnice w szałasie tym tutaj opisanym będą na pewno od szałasu dla dzieci znalazłem poradnik survival ABC przetrwania i było tam kilka metod budowania szałasów ale niestety nic odnośnie szałasów dla dziecka nie było .Będę wdzięczny jak ktoś mi wskaże gdzie taki poradnik się znajduje może to być nawet książka lub jakaś inna forma poradnika

  Odpowiedz
 • 29 czerwca 2016

  takiego poradnika szukałem krótko zwięźle krok po kroku ! super ! ja oprócz gałęzi użyje też desek i sznurek do mocowania całej konstrukcji szałasu pobawię się w boba budowniczego 😀 tam gdzie jadę na obóz to będzie bujna roślinność to też użyje dużych liści do robienia schronu niestety zapomniałem jaka to roślina ma takie duże liście ale to są okolice parku narodowego tam gdzie Góry Stołowe szykuje się survival na całego ! ok drukuje paaaa

  Odpowiedz
 • 18 czerwca 2016

  Dobry poradnik takiego szukałem krok po kroku wszystko dobrze wyjaśnione i jutro biorę się za robienie szałasu z gałęzi w lesie .Do lasu mam 100 metrów i często bywam w lesie nie tylko jak jest sezon na grzyby! Mam 32 lata i to będzie mój pierwszy szałas w życiu jeszcze nigdy nie budowałem ale domek na drzewie to nie jeden zbudowałem dla dzieci i też dla siebie jak się jeszcze było młodszym. 🙂 Pozdrawiam serdecznie z okolicy Wrocławia!

  Odpowiedz
 • 17 czerwca 2016

  Za dzieciaka robiłem z kumplem szałasy i domki na drzewie zawsze na wakacje stare dobre czasy 🙂 Tylko jak robiliśmy szałas to był oparty o płot czyli jedna ściana była z desek ale reszta już z gałęzi i do uszczelnienia liście szły. A jak budowaliśmy domek na drzewie to na gałęziach wybieraliśmy mocne drzewo żeby miało grube gałęzie i deski wbijaliśmy do gałęzi. Teraz to bym to inaczej zrobił bo jakoś przywiązał żeby nie kaleczyć drzewa ale dużo gwoździ nie szło także drzewo nie cierpiało mocno. W tych czasach to i szałas i domek na drzewo można kupić w sklepie ale zaręczam że nie ma to jak samemu sobie zrobić lub z czyjąś pomocą taki szałas i domek na drzewie bo kupić w sklepie gotowy domek to nie sztuka a ceny niskie nie są i też taniej wyjdzie jak się samemu zrobi i satysfakcja bo się zbudowało szałas i domek samemu!!

  Odpowiedz
 • 14 czerwca 2016

  pokazany tutaj schron jest bardzo prymitywny ale rozumiem że to jest schron do zrobienia na szybko jak zbliża się zła pogoda to ok ja natomiast szukam poradnik jak zrobić szałas dla dzieci no mniej więcej to wiem ale chciałbym żeby dzieci były zadowolone z takiego szałasu oczywiście to ma być szałas z drewna na kilka osób

  patrzyłem po sklepach za szałasami we Wrocławiu i jest duży wybór ale ceny są nie na moją kieszeń za taki gotowiec i uznałem że sklep odpada i taniej mnie wyjdzie skonstruowanie szałasu własnymi rękoma bo i też będę mógł zbudować szałas tak jak chcę a materiał na szałas będę mieć od stolarza z Wrocławia za niewielkie pieniądze teraz tylko dobra instrukcja do montażu szałasu i lecimy z tym domkiem

  dzieci już mi spokoju nie dają a chcę skończyć budowę tego domku ala szałas jeszcze w czerwcu na początek wakacji chcę żeby dzieciaki miały już radochę i z niego korzystały

  Bartek pozdrawiam z okolic miasta Wrocław

  Odpowiedz
 • 13 czerwca 2016

  Dzięki za bardzo dobre rady teraz pozostanie mi tylko sprawdzić to w praktyce czy mi się uda postawić szałas z patyków ale będę chciał trochę większy jak na tych tu zdjęciach bo taki szałas na 3 osoby i obok lasu ale już mniej więcej podstawowe rzeczy wiem jak zrobić niby wydaje się nie trudne ale wiele szczegółów nie wziął bym pod uwagę także na weekend robię szałas trzyosobowy 🙂 thx!

  Odpowiedz
  • 7 grudnia 2016

   Już wiesz jak zrobić szałas w lesie bo mi ten poradnik trochę pomógł ale jeszcze wiele przede mną żeby zbudować szałas dla dzieci z patyków i gałęzi no poczekam do sezonu letniego żeby teorię przenieść w praktykę już w lesie bezpośrednio. 🙂

   Odpowiedz