logo

LATARKI TURYSTYCZNE KEMPINGOWE NA BIWAK – PORADNIK


JAKĄ LATARKĘ KUPIĆ / WYBRAĆ NA WYPRAWĘ W TEREN – OŚWIETLENIE TURYSTYCZNE BIWAKOWE NA KEMPING

Latarki są często niedocenianym narzędziem, jeśli chodzi o wyprawy na kemping i wędrówki. W ostatnich latach coraz częściej korzysta się z latarki, która wbudowana jest w telefon. Jednak takie rozwiązanie nie jest najlepsze ze względu na słabą moc diody LED oraz krótszy czas trzymania baterii, gdyż telefon służy przede wszystkim do komunikowania się, a wtedy bateria najszybciej się zużywa. W rzeczywistości, dobra latarka kempingowa jest inwestycją, która z pewnością niejednokrotnie przyniesie nam korzyść na biwaku, a i może uratować życie!

Nie warto oszczędzać na latarce, dlatego te najtańsze latarki lepiej pominąć gdyż są wykonane z gorszych materiałów, nie są odporne na niskie jak i wysokie temperatury, wilgoć jak i jest gorsza jakość światła oraz bateria szybciej się rozładowuje. Trzy główne cechy latarki biwakowej na które trzeba zwrócić uwagę, to: światło, bateria i wymiary. Światło, czyli jasność i zasięg latarki. Bateria, czas jej trzymania przy maksymalnym oświetleniu oraz czas ładowania. Wymiary, najlepiej gdy latarka nie jest zbyt duża aby zmieściła nam się do plecaka i nie zajmowała zbyt wiele miejsca.

Dobra turystyczna latarka powinna mieć solidne przełączniki, przycisk do włączania i wyłączania oraz aby można było w łatwy sposób zmienić ukierunkowanie wiązki światła. Najczęściej odbywa się to po przez kręcenie kołnierza, który jest wokół obiektywu latarki. Będąc w sklepie warto wziąć wcześniej z domu rękawiczki i zrobić test latarki, aby sprawdzić jak się sprawuje dana latarka w rękawicach. Wyprawy na kemping, to nie tylko wiosna i lato, a będąc w lesie to i latem czasem korzysta się z rękawic.

Latarka biwakowa powinna być wykonana z mocnego, ale lekkiego materiału. Dobre latarki przeważnie wykonane są z materiałów odpornych na wodę i uderzenia. Przed zakupem latarki zaleca się spojrzeć w instrukcję, aby dowiedzieć się czy taka turystyczna latarka jest odporna na wilgoć i uderzenia.

BATERIA I OŚWIETLENIE

Upewnij się, że latarka posiada wystarczającą długość czasu działania, zwłaszcza przy najmocniejszym oświetleniu. Niektóre mniejsze latarki mają bardzo silne światło, ale nie mają możliwości podłączenia kopii zapasowej akumulatora co sprawia, że taka latarka będzie służyć krócej od latarki, do której można podłączyć inny akumulator. Latarki kempingowe na oświetlenie LED-owe, są jedne z lepszych, ponieważ dają dobrej jakości oświetlenie, a przy tym jest mniejszy pobór energii i latarka świeci dłużej niż na standardowych

TURYSTYCZNA LATARKA XENONOWA
TURYSTYCZNA LATARKA XENONOWA

żarówkach. Przeważają jednak opinie, że latarki Xenonowe dają lepszej jakości światło od latarek ledowych, ale opinie jak to opinie – należy do nich podchodzić z dystansem. Zatem jaką latarkę na kemping kupić – HID XENON czy LED? Osobiście polecam latarkę ksenonową HID 85W, jest to najmocniejsza latarka z tego przedziału cenowego. Cena oscyluje od 750 zł do 850 zł, tania nie jest, ale latarka ksenonowa HID 85W to profesjonale narzędzie na każdej także ekstremalnej wyprawie dające bardzo mocne światło o dużym zasięgu przy tym odporna na złe warunki atmosferyczne.

Istnieje wiele różnych rodzajów baterii do latarek – mogą to być baterie AA, AAA, akumulator. Upewnij się, że latarka biwakowa, którą jesteś zainteresowany ma łatwo dostępne części. Niektóre latarki turystyczne korzystają z baterii CR123A, które są dobrej jakości, ale zwróć uwagę czy są dostępne w ogólnodostępnych sklepach, abyś mógł w każdej chwili i miejscu w razie potrzeby wymienić zużyte baterie na nowe.

TURYSTYCZNA LATARKA LED Z UCHWYTEM
TURYSTYCZNA LATARKA LED Z UCHWYTEM

Bez wątpienia latarka jest ważnym i przydatnym narzędziem turystycznym, które trzeba mieć zawsze ze sobą będąc na wyprawie na kemping. Wbrew pozorom, latarka przydaje się nie tylko w nocy, ale i w ciągu dnia. Pogoda może się gwałtownie załamać jak to często bywa latem – burze, a chociażby w lesie to już będzie mrok i dzięki latarce szybciej wrócimy do swojego obozowiska. Zakup wysokiej jakości latarki zapewnia lepszą jakość światła, trwałość baterii jak i dłuższą trwałość samej latarki

Autor: Miłosz Chrapek


JAKA LATARKA, OŚWIETLENIE NA WYPRAWĘ W TEREN – KTÓRĄ LATARKĘ WYBRAĆ NA BIWAK I KEMPING | WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ – WYPOWIEDZ SIĘ PONIŻEJ W KOMENTARZU