logo

STOŁY BIWAKOWE – SKŁADANY STOLIK TURYSTYCZNY NA BIWAK


ROZKŁADANY STÓŁ TURYSTYCZNY NA BIWAK PIKNIK KEMPING – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ

Składany stolik turystyczny, to prawdopodobnie najpopularniejsze akcesorium każdego wyposażenia kempingowego. Ze względu na często nierówny teren na którym przyjdzie nam biwakować, stolik musi być wytrzymały, ale jednocześnie lekki. Największe uznanie wśród kupujących mają stoliki biwakowe, których blaty wykonane są z materiału HDPE (polietylen o wysokiej gęstości. Jest to materiał odporny na niską i wysoką temperaturę, kwasy, roztwory solne i.t.p

FUNKCJONALNOŚĆ
Może się zdarzyć, że będziemy biwakować w miejscu, w którym teren jest nie równy, bo znalezienie równej ziemi będzie graniczyć z cudem. Dlatego tak istotne jest, aby nogi stołu turystycznego były usztywnione i wzmocnione przed zginaniem. Ważne też jest obciążenie stolika, im większe, tym lepiej – 200 kg w zupełności powinno wystarczyć. Raczej nie warto kupować stolików, które mają maksymalne obciążenie poniżej 200 kg, gdyż stolik może nam posłużyć nie tylko do trzymania na nim żywności, ale także do filetowania ryb, do zmywania, jako „drabina”, a nawet stół może okazać się pomocny do zmiany dziecku pieluchy 🙂

ROZMIAR
Stół kempingowy jest jednym z tych elementów wyposażenia, które im większe, tym lepsze (oczywiście po rozłożeniu). Nigdy bowiem nie wiadomo co przyjdzie nam do głowy, aby znalazło się jeszcze na stole oprócz tych przedmiotów, które najczęściej trzymane są na jego blacie. Generalnie im większy stolik, tym większa jego masa, dlatego też warto zwrócić uwagę z jakiego materiału wykonany jest stolik. Zaleca się unikać zbyt podłużnych stołów. Jeśli nogi i blat nie są odpowiednio usztywnione, to gdy nierównomiernie rozłożymy ciężar np. na któryś bok, lub zbyt duży ciężar na środku stolika, stół może się złamać.

Przy zakupie stołu do biwakowania unikać stołów, które mają więcej jak cztery nogi. Na nierównym podłożu już 4 nogi mogą sprawiać trudność do ustawienia poziomu, a dodatkowe nogi mogą to jeszcze bardziej utrudnić. Naprężenia dochodzące do ramy stołu za pomocą nierównych nóg mogą powodować zniekształcenia, kołysanie i przedwczesne zużycie.

BUDOWA
Prostota jest kluczem przy wyborze stołu do biwakowania. Im mniej dodatkowych ruchomych części z których składa się nasz stolik, tym mniejsze szanse na jego uszkodzenie. Optymalnie jest to zazwyczaj sześć części ruchomych. Cztery dla nóg i dwa dla blatu. Jednak tu też zależy od budowy naszego stolika, przy niektórych będzie to osiem części ruchomych. Dobrze jest, gdy nogi w rozkładanym stoliku turystycznym mają system blokujący, dzięki któremu unikniemy przypadkowego złożenia stolika, a tym samym zawartość blatu nie znajdzie się na ziemi. Spróbuj znaleźć stolik, który ma prosty system blokujący i opiera się na przemyślanej konstrukcji.

STOLIKI TURYSTYCZNE NA BIWAK, KEMPING
STOLIKI TURYSTYCZNE NA BIWAK, KEMPING

Gładkie, lśniące blaty zwykle są bardzo łatwe do czyszczenia i łatwe w suszeniu. Są one jednak często „warstwowe” i jeśli proces produkcyjny takiego stolika odbywa się najtańszym kosztem, to z czasem warstwy stołu zaczną się rozchodzić. Dlatego warto zainteresować się stołem, którego blat zrobiony jest z jednego kawałka tworzywa sztucznego. Zaleca się też unikać blatów, których krawędzie i wierzchołki są klejone lub nitowane.

PRZEMOWA KOŃCOWA
W sklepach ze sprzętem turystycznym jest bardzo duży wybór wśród stolików kempingowych. Począwszy od stołów tradycyjnych aż po stoły biwakowe z ławkami. Który stolik będzie lepszy, czy ten z ławkami czy bez ławek? To już jest decyzja indywidualna w zależności od naszej potrzeby. Podczas zakupu stolika turystycznego, rozmiar blatu zwykle będzie pierwszym czynnikiem, który należy rozważyć biorąc pod uwagę czy stół będzie przechowywany w samochodzie, przyczepie kempingowej lub w kamperze. Najprostsza konstrukcja stołu wykonana z najmocniejszych elementów, to warunek by być z jego użytkowania w pełni zadowolonym.

Będąc w sklepie i gdy zainteresował nas już któryś stolik, to nie bój się go poruszać i dla testu sprawdzić jego wytrzymałość kładąc jakieś przedmioty, które mamy pod ręką na blat stołu. Jak będzie możliwość, wejdź na niego tylko nie zapomni butów ściągnąć. 🙂 Warto też posprawdzać ceny w rożnych sklepach, bo można trafić na promocję, przecenę i ten sam stolik, którego cena w sklepie A wynosiła 300 zł, to w sklepie B koszt takiego samego stolika turystycznego może być dużo niższy.

Autorem treści jest MCH


JAKI STÓŁ TURYSTYCZNY WYBRAĆ NA BIWAK POD NAMIOTY I KEMPING
WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ – WYPOWIEDZ SIĘ PONIŻEJ W KOMENTARZU