logo

JAK ZROBIĆ TURYSTYCZNĄ PRZENOŚNĄ TOALETĘ – KROK PO KROKU


TURYSTYCZNA TOALETA – WC – UBIKACJA – WYCHODEK – SZYBKI PORADNIK JAK TO WYKONAĆ BY WYGODNIE USIĄŚĆ… i zrobić kupę

Będąc na biwaku nie można mieć takich udogodnień jak w domu, ale można przynajmniej w jakimś stopniu zbliżyć się odrobinę do takiego komfortu jaki mamy we własnym mieszkaniu. Przebywając dłuższy czas na kempingu, nie obejdzie się od postawienia t.zw. kloca. Najczęściej nasza toaleta mieści się pod drzewem lub w krzakach (rzadziej w wodzie), jednak najwygodniejszym rozwiązaniem będzie zrobienie własnego WC, na którym będzie można wygodnie usiąść i skupić się bardziej na otaczającej nas naturze niż na tym, czy czasem nie poszło nam na buta.

Zaprojektowanie takiej turystycznej toalety nie jest trudne, a wręcz jest bardzo łatwe. Ze zrobieniem takiego wychodka zejdzie nam nie dłużej jak godzina. Jeśli mamy wszystkie części i narzędzia pod ręką, to dla wprawionej ręki (nie koniecznie w robieniu przenośnych kibli) będzie to 20 minut.

Co potrzebne do zrobienia turystycznej toalety:
1. Wiadro (minimum 15 litrów)
2. Worek na śmieci
3. Zwykła deska o wymiarach 50cm na 50cm i grubości 1cm lub gotowa deska sedesowa ze sklepu
4. Dratwa, mocna nić lub sznurek
5. Trociny lub wióry drzewne
6. Chęci

Przydać się także może ręczna piła do drewna i dłuto

Robimy przenośną ubikację

Na początku potrzebne będzie nam wiadro minimum 15 L, optymalnie będzie to wiadro 20 litrowe. Metalowe czy plastikowe? Obojętnie, ważne aby było wytrzymałe pod naszym ciężarem. Najlepiej od razu wypróbować i usiąść na tym wiadrze aby zobaczyć czy się nie wygina. Trzeba też uwzględnić ciężar innych osób, które ewentualnie będą korzystały z tej toalety. W sprzedaży są do kupienia już gotowe turystyczne wiadra toaletowe, ale zachęcam do wykonania sobie własnoręcznie takiej ubikacji. Satysfakcja po zrobieniu kupy gwarantowana!

Czas na deskę sedesową, która pójdzie na górną część wiadra. Jeśli chcemy kupić deskę sedesową, to należy pamiętać, aby pasowała do górnej części wiadra. Wybierając wiadro, najlepiej od razu zwrócić uwagę na rozmiary dostępnych desek sedesowych coby później nie bawić się w niepotrzebne docinanie.

Jeśli chcemy wykonać własnoręcznie deskę na ubikację, potrzebna nam będzie deska z otworem na nasz tyłek. Może to być deska z litego drewna (zalecane), albo deska wiórowa z jakiegoś starego mebla. Niżej na obrazku widać jak taka deska ma wyglądać po wycięciu otworu. Dodatkowo można trochę spiłować rogi i kanty dla bezpieczeństwa. Należy pamiętać aby średnica wyciętego otworu była mniejsze o jakieś 2-3cm od średnicy naszego wiadra. Żeby deska nie ślizgała się po wiadrze trzeba zrobić w desce na około rowek na górną część wiadra. Zatem można górną część wiadra, krawędź, posmarować farbą po czym przyłożyć deskę aby było wiadomo gdzie dłutem zrobić rowek / szczelinę na obrzeża wiadra. Po wycięciu, teraz gdy deska dobrze leży na wiadrze i się nie przesuwa można zająć się środkiem już prawie skończonej ubikacji.

Teraz w ruch idzie worek na śmieci, który zakładamy na wiadro tak jak to robimy w koszu na śmieci. Założony worek dodatkowo można jeszcze związać sznurkiem na około zewnętrznej stronie wiadra żeby worek nie odstawał, a przylegał do ścianki wiadra. Jak już worek jest w środku, to zakładamy naszą wcześniej przygotowaną deskę na wiadro i można zrobić mały test – usiąść na niej. Jeśli wszystko jest dobrze, to czytaj dalej…

Do wyścielenia toalety przyjdą nam z pomocą trociny lub wióry z drewna, koniecznie suche. Lepsze będą trociny, gdyż lepiej będą wchłaniać zapach i odchody. Na spód wiadra dajemy jakieś 3-5 cm trocin. Po oddaniu kloca należy ponownie położyć taką warstwę trocin (albo wiór). Niestety, nasz kibelek nie będzie posiadał spłuczki, dlatego też po każdym oddaniu kupy trzeba położyć kolejną warstwę trocin.

Do przykrycia naszej turystycznej toalety może posłużyć nam inny worek na śmieci lub jakakolwiek pokrywa, która będzie dobrze przylegać do deski sedesowej ( może być od gara do bigosu 😉 ) Nic nie stoi na przeszkodzie żeby taką pokrywę zrobić sobie samemu z odpadu, który pozostał z wyciętego otworu w desce (patrz rysunek).

Teraz gdy nasz wychodek jest gotowy, to można opuścić gacie, usiąść i cisnąć ile wlezie. Przed pojechaniem w teren na kemping trzeba dokładnie przetestować toaletę co by się później nie okazało, że po pierwszej próbie oddania klocuszka, nasze dzieło nie zostało rozsadzone w pył! No może nie powinno się nic zepsuć, ale test tronu wypadałoby zrobić ze względu na hmmm… nie wiem, może ze względu na zwieńczenie naszej pracy? Albo ładną pogodę? Albo, że chce Ci się właśnie teraz kupę strzelić?

Gdy jesteśmy już w terenie i nasza ubikacja się zapełni, wyciągamy worek z wiadra, a zawartość worka wrzucamy do wykopanej w ziemi dziury, po czym dziurę zasypujemy. Natomiast sam worek wyrzucamy do śmietnika. Nie zakopujemy wszystkiego razem! Dla lepszej higieny operację tą można wykonywać w rękawiczkach.

CO POTRZEBNE DO WYKONANIA TURYSTYCZNEJ UBIKACJI
CO POTRZEBNE DO WYKONANIA TURYSTYCZNEJ UBIKACJI

Mam nadzieję, że chociaż trochę nakreśliłem jak wykonać turystyczny wychodek 🙂

Natomiast jeśli nie masz chęci na zabawę w majsterkowicza, weź po prostu saperkę / szpadel (co tam masz), wykop dziurę w ziemi i wal do tej dziury. 😀 Nie zapomnij zasypać!
Autor: Miłosz Chrapek


A TERAZ TWÓJ SPOSÓB NA TO JAK WYKONAĆ TURYSTYCZNĄ UBIKACJĘ | WYRAŹ SWOJĄ OPINIE – WYPOWIEDZ SIĘ PONIŻEJ W KOMENTARZUDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

12 odpowiedzi na “JAK ZROBIĆ TURYSTYCZNĄ PRZENOŚNĄ TOALETĘ KROK PO KROKU

 • 25 lipca 2017

  Pamiętam jak też chciałem samemu zrobić przenośną toaletę plenerową ale jak w jednym sklepie we Wrocławiu zobaczyłem przenośne toalety dla niepełnosprawnych to kupiłem bo jednak te 200 zł to nie duży koszt a taka własnej roboty przenośna toaleta to nie wiele taniej by wyszła .Jak by ktoś szukał mobilnej toalety to mogę polecić toaletę chemiczna Qube MG 12L wygodna i łatwa w czyszczeniu, bez problemu mieści się w bagażniku samochodowym ja mam opla corsę i jeszcze mam miejsce w bagażniku na inne rzeczy.

  Odpowiedz
 • 30 marca 2017

  a taka toaleta turystyczna na ile starcza i gdzie opróżniać chciałbym poznać opinie tych dla których taka przenośna toaleta to chleb powszedni 😉 gdzieś wyczytałem na forum że najlepsza jest toaleta przenośna dla osób niepełnosprawnych ale to jak ktoś chce kupić w sklepie a ja tam wolę sam sobie zrobić kibelek 😛 dobry poradnik na pewno mi się przyda już niebawem wyjazdy na biwak i skończy się robienie kupy gdzie popadnie biorę się za robienie kibla ha! moja osobista toaleta terenowa hehe pzdr!!

  Odpowiedz
  • 8 czerwca 2017

   Jakie pytanie – na ile starcza toaleta turystyczna. 😀 Zależy jakie kupy sadzisz do kibla i jak duży kibel, no i jak często na niego siadasz. Jak masz ubikację samoróbkę, to zawartość (bez worka) wrzucaj do dziury którą wykopiesz przed wysraniem się, a najlepiej wykopać dół zaraz po przyjeździe na biwak. Przed opuszczeniem miejsca pobytu zasyp dziurę coby nikt nie wlazł w Twoje łajno.
   P.S. Przeczytaj mój poradnik co jest wyżej jeśli jeszcze nie czytałeś. 😉

   Odpowiedz
 • 16 lutego 2017

  Za dużo zabawy z tym kiblem najprostsza toaleta każdemu znana to w krzajurach haha tylko żeby w minę nikt nie wdepnął to zasypywać za sobą 😀 ale jak ktoś lubi robić kible i wygodę to co tam niech sobie robi i kibel ja jednak wolę robić prosto na glebę hehe

  Odpowiedz
 • 29 listopada 2016

  A jak zrobić toaletę turystyczną jak już jesteśmy na wyprawie i nie mamy wiaderka ani łopaty w ogólne nic nie mamy a jedynie to co można znaleźć na ziemi ? właściwie to z czego można taką ubikację złożyć ?

  Odpowiedz
 • 15 listopada 2016

  Dobry tekst napisany na lekko 😀 Ma jak pod namioty jedziemy to raczej załatwiamy się w krzakach zdala od namiotów 😉 Taka przenośna toaleta ma rację bytu jak są dzieci na pikniku albo dziewczyny jak nie chcą robić w trawie Pozdrawiam 😉

  Odpowiedz
 • 7 listopada 2016

  No to już wiem jak zrobić plenerową toaletę a to przecież takie proste do zrobienia ale już kupiłem toaletę turystyczną Sepio 22 litry i kosztowała mnie 59 zł cena nie wysoka a i wygodnie się siedzi i jest też miejsce na papier toaletowy 😀

  Odpowiedz
 • 28 października 2016

  No genialny tutorial jak zrobić przenośny kibel 😀 Jutro weekend i biorę się za budowę ubikacji zawsze marzyłem żeby mieć swoją własną toaletę własnej produkcji ! 😀

  Odpowiedz
 • 27 października 2016

  Ja zawsze załatwiam się w krzakach i potem przysypuję ziemią jak jadę na kilka dni na gdzieś w teren to chcę poczuć trochę inny klimat niż w domu ale nie neguje takiej toalety własnej roboty na pewno jak by mi się chciało zrobić i miałbym jak ten kibel zabrać to bym i skorzystał wygodniej się siedzi niż kuca lol 😀 😀

  Odpowiedz
 • 27 października 2016

  Może się komuś przyda taki poradnik ale ja dziewczyna i raczej sama nie wykonam takiej toalety turystycznej nawet jak by porady były najlepsze co nie znaczy że te są złe ale nie znam się na tych sprawach 😛 Trafiłam tu na stronę bo chcę kupić przenośną toaletę tylko ceny takie sobie chciałbym tanio ale żeby toaleta była dobrej jakości tak do 300 zł kupię coś co się nie popsuje w jednym sezonie? Mieszkam we Wrocławiu byłam w jednym sklepie turystycznym sprzętu tam dużo ale żadnych toalet. Może jakiś sklep z toaletami turystycznymi mi polecicie niekoniecznie z Wrocławia to może być sklep internetowy tylko żeby koszt takiej ubikacji nie wyniósł nie więcej jak 350 zł z dostawą. Od razu poznałabym opinie na co zwracać głównie uwagę przy takiej turystycznej toalecie i jak się czyści ogólnie wszystko. Do wiosny jeszcze trochę czasu ale już powoli chcę się przygotowywać na wyjazdy pod namiot bo ze znajomymi w 2017 roku planujemy wiosnę i lato spędzać na biwaku pod namiotami przynajmniej raz na 2 tygodnie i tym razem chcę być dobrze przygotowana :))

  Odpowiedz
 • 26 października 2016

  śmiechłem czytając ten poradnik krok za krokiem nie ma to jak zbudować sobie samemu kibel ha ha ją to kopię dziurę w ziemi kucam i sram ha ha ale jak ktoś lubi majstrować to czemu by i nie skonstruować sobie samemu sracz plenerowy ha ha

  Odpowiedz
 • 26 października 2016

  Cześć ! Gdzie kupić tanio toaletę turystyczną Thetford chcę na działkę ale też zabierałbym ze sobą w podróże na biwak? Toaleta Thetford będzie zamontowana w altance na działce a w podróży w przyczepie kempingowej. Czytałem opinie toalecie Thetford Campa Potti XG 21L i to niby bardzo dobra bo to chemiczna ubikacja łatwa w transporcie i cena też fajna tylko interesuje mnie sklep w Warszawie który sprzedaje model Thetford Campa Potti XG 21L niestety znalazłem tylko dwa sklepy internetowe co prawda wysyłka kurierem ale chciałbym w sklepie na miejscu przyjrzeć się dokładniej tej toalecie mieszkam przy ul Batorego Warszawa za wszelkie opinie pomysły dziękuję Adam

  Odpowiedz